Keresés ebben a blogban

2020. november 26., csütörtök

2020. szeptember 17., csütörtök

Elhunyt Dr. Lövey Imre - gyűjtötte: Lövey-Varga Éva

Idézem a cikket

"Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő
Megjelent: 8 éve

Elhunyt Dr. Lövey Imre


Dr. Lövey Imre 2012. augusztus 29-én, szerdán váratlanul elhunyt. A szervezetfejlesztési és tréningszakma egyik úttörője, mindvégig kiemelkedő szereplője és egyben karizmatikus személyisége volt, halála mindnyájunk vesztesége - olvasható a hír a Tréning Kerekasztal Egyesület honlapján.


"Szakmánkat világszínvonalúan képviselve mindannyiunk számára tette magasra a lécet. Bár testben már nem lesz velünk, de lelke, szellemisége, szakmaisága és embersége itt él közöttünk továbbra is" - írja a szakmai egyesület.

"Lövey Imre, közgazdász, szociológus, vezetési tanácsadó, az 1984-ben --– többek között általam - alapított CONCORDIA Szervezet- és Vezetésfejlesztési Kft. ügyvezetője vagyok" - olvasható a szakember bemutatkozása vállalata honlapján.

Lövey Imre a Szervezetfejlesztők Magyarországi Társaságának alapítója és első elnöke, továbbá a Nemzetközi Szervezetfejlesztők Szövetségének (IODA) elnökségi tagja (1997-2005) volt. A korábbi magyarországi szervezetfejlesztő tanácsadó kiképzések aktív résztvevőjét, szervezőjét, szakmai irányítóját tisztelhettük benne.

Több külföldi és hazai egyetemen oktatott Szervezeti Magatartást és Szervezetfejlesztést, többek között 1990-97-ig az Egyesült Államokban a UCLA Business School vendégprofesszoraként évente egy-egy szemesztert. Számos nemzetközi és hazai cég szervezetfejlesztési tanácsadójaként működött komplex változási projektek vezetőjeként.

A régió több országában is végzett munkatársaival szervezetfejlesztési tanácsadást (pl. Szlovákia, Macedónia, Montenegró).

A szakember számos cikket és tanulmányt szerzett, külföldi konferenciák rendszeresen meghívott előadó volt. 2003-ban "Az Örömteli Szervezet - Egészség, Betegség és Öröm a szervezetek életében" könyvet publikálta angolul és magyarul (társszerzős M.S.Nadkarni, közreműködő Erdélyi Eszter), mely 2007-ben Amerikában is megjelent.

A szakma elismeréseként 2005-ben megkapta a Szervezetfejlesztők Magyarországi Társaságának Mezei Julcsi-díját, 2007-ben pedig az IODA (Szervezetfejlesztők Nemzetközi Szövetsége) Richard Beckhard-díját."

Forráshely: 
https://www.hrportal.hu/c/elhunyt-dr-lovey-imre-20120903.html

Dr. Leövey Tibor - Lövey-családfa kutatások

Lövey-családfa kutatások

gyűjtötte: Lövey-Varga Éva


Dr. Leövey Tibor

Szakterület

diabetológia, endokrinológia
Szakrendelés

endokrinológiai magánrendelés
Elérhetőségek


Intézmény: Szent István úti magán szambulanciák
Cím: 4400 Nyíregyháza, Szent István u. 8.
Mobil: (70) 641-5408


1982-ben végeztem a Debreceni Orvostudományi egyetemen, ezt követően es jelenleg is a Jósa András Kórház IV. számú belgyógyászati osztályán dolgozom. 1987-ben belgyógyászatból majd 1993-ban endokrinológiából, később diabetológiából szakvizsgáztam. A belgyógyászaton belül jelenleg is fő profilom az endokrinológia és a diabetológia.

Az endokrinológia a belső elválasztású mirigyek betegségeivel foglalkozó tudomány. Nagyon gyakori betegségcsoport, ide tartoznak a pajzsmirigybetegségek, az agyalapi mirigy (hypophisis), a mellékvesék, a mellékpajzsmirigy betegségei, melyen belül leggyakrabban a pajzsmirigybetegségek fordulnak elő, elsősorban a nők körében. A pajzsmirigy működészavarai (alul vagy túlműködés) kihatnak az egész szervezetre, mivel anyagcserét befolyásoló hormon, ezért testsúlyváltozás (fogyás vagy hízás), szívpanaszok valamint fiatal nőknél terhességgel kapcsolatos problémák jelentkezhetnek, ezért nagyon fontos korai felismerésük és megfelelő kezelésük. Szerencsére általában jól kezelhető betegségről van szó, azonban mivel legtöbbször autoimmun eredetűek ezért hosszas, sokszor évekig, esetleg egész életen át tartó kezelés lehet szükséges. Nagyon fontos a rendszeres ellenőrzés.

A diabetológia (cukorbetegség) is népbetegség, a 2-es típusú diabetes mellitus részben öröklődő, részben pedig a helytelen életmóddal kapcsolatban alakul ki. Kialakulásában döntő szerepet játszik a helytelen táplálkozás, az elhízás és a mozgásszegény életmód. Jelentősége abban áll, hogy cukorbetegségben felgyorsul az érelmeszesedés folyamata, szövődményként szívbetegség, az agyi erek betegségei, vesebetegség, súlyos látásromlás, potencia problémák jelentkezhetnek. A szövődmények megelőzése szempontjából itt is nagyon fontos a korai felismerés, életmódváltás és a megfelelő gyógyszeres kezelés.

Elhunyt Dr. Lövey György orvos

 Forráshely: https://bdsz.hu/elhunyt-dr-lovey-gyorgy/

Gyűjtötte: Lövey-Varga Éva



"2020. május 23. | Egyéb


Dr. Lövey György diáktársunk 85 éves korában a napokban elhunyt. Aki nem ismerné: ő volt Lövey Félix atya (Fater) testvére. Gyuri bácsi igen aktív bencés diák volt, orvosként az utolsó pillanatig dolgozott, sokat írt a levelezőlistára is.

Temetése Tihanyban lesz június 6-án délután 17.15-kor (előtte gyászmise), de előző nap, 5-én Budapesten is lesz gyászmise.

Szikora József visszemlékezése:



Lövey György halálára
Pestújhely legrosszabb gyerekei voltunk. Kizárólag a kapu tetején közlekedtünk, engem nyolcszor kellett apámnak összevarrnia – így emlékezett dr. Lövey György három testvérére és gyerekkorára, a pestújhelyi polgári családra egy húsz évvel ezelőtti interjúban. Elkötelezettség, egyházhűség mellett az orvosi hivatást is örökölte édesapjától. Ha volna statisztika egyházi személyeket gyógyító orvosokról, ő bizonyára vezetné a listát. A Széher úti Szent Ferenc kórház sebész főorvosaként nem kevesebb, mint négyszáz papot és szerzetest operált, az elmúlt húsz évben pedig számos egyházi intézmény üzemorvosaként folytatta szolgálatát.

Lövey doktor rengeteg emberrel került kapcsolatba orvosi és közéleti pályafutása során. Örökölt barátokat a szüleitől, példaképeivé váltak bencés tanárai, akik a pesti bencés gimnáziumban nevelték. Barátai lettek a páciensei, és mindig odaadóan gyógyította a barátait. A pestújhelyi szülői ház, a bencés gimnázium öröksége mellett életének, orvosi és közéleti hivatásának legfőbb támasza a felesége volt. Aki maga is orvos és három orvos gyermekük édesanyja.
Lövey György vallotta, hogy a helyes orvoslás nemcsak a betegséggel, de a beteg személyével, lelkével is törődik. Családja, barátai, kollégái és paciensei egyaránt egy lelkes, derűs, minden helyzetben hitvalló katolikus embert ismerhettek Lövey György személyében.

Szikora József"

Pécsi-családfa kutatásaim

 Gyűjtötte: Lövey-Varga Éva

1983. A


Osztályfőnök Horváth Valér OSB



Névsor
1
Akaró Ferenc
2
Barbai László
3
Benke Kálmán
4
Berdefi Péter
5
Bojtos Zsolt
6
Bokor Zoltán
7
Csombó György
8
Deák Ferenc
9
Farkas Viktor
10
Fülöp Tibor
11
Gerdei Tamás
12
Gerencsér Sándor
13
Horányi Márton
14
Janka György
15
Jeviczki Attila János
16
Keresztury Imre
17
Kimberger Ferenc
18
Kovács Zoltán Attila
19
Mód Ferenc
20
Nemes-Bojtos Zsolt
21
Ocsovai Róbert
22
Örkényi György
23
Papanek Ernő
24
Papp Mihály
25
Pécsi József

26
Sárdy Csaba
27
Skamla Pál
28
Solymosi Róbert
29
Szabó András
30
Szőke Géza
31
Üveges Zsolt




-----------



----



1994. A


Osztályfőnök Hardi Titusz OSB



Névsor
1
Bakos Gellért Tamás
2
Balassa Bálint Vendel
3
Bodnár Zoltán
4
Borián Gergely Bálint
5
Brichta Richárd
6
Busics György
7
Farkas Tamás Attila
8
Fekete Richárd
9
Garab Gergely
10
Geiszter György
11
Gutowski Róbert
12
Horváth Balázs
13
Juhász Áron Benedek
14
Juhász-Laczik Albin
15
Kámán Attila
16
Kanizsai András
17
Kis Norbert
18
Kovács Gábor
19
Kováts Sebestyén
20
Lipovszky András
21
Lövey Szabolcs Imre
22
Mihályi Levente
23
Mike Olivér
24
Miksó Krisztián
25
Nagy Balázs
26
Németh András
27
Pécsi Örs Dániel
28
Pfeffer Károly
29
Piros Ervin
30
Sántha Tamás
31
Sára Levente Csaba
32
Sumszky Gábor
33
Szabó Csaba Tamás
34
Szabó Szilárd
35
Szrog Bálint
36
Sztrányóczki Imre
37
Trencsánkszky Imre Dezső
38
Treszl András
39
Trombitás Lajos
40
Valler Tamás
41
Vas István
42
Zseli Miklós


-----------------------



---------------



Petes Róbert PPKE Tanórán kívüli foglalkozások a pannonhalmi és a győri bencés gimnáziumban a Kádár-korszakban - gyűjtötte: Lövey-Varga Éva

 Forráshely:https://katakomba.cserkesz.hu/tartalom/tanulmany/21/

gyűjtötte: Lövey-Varga Éva



Lövey Félix érintettség

TANULMÁNYOK
„Rézangyalok”.
 Egy ifjúsági kör állambiztonsági megfigyelése
Kádár János és a keresztény ifjúság

Tanórán kívüli foglalkozások a pannonhalmi és a győri bencés gimnáziumban a Kádár-korszakban

Petes Róbert  PPKE




Az 1948–49-re kiépülő pártállami diktatúra célkitűzései között szerepelt az egyházak, illetve a vallásosság teljes felszámolása, s ezzel együtt a társadalom szocialista átnevelése. E célok megvalósítása érdekében az engedélyezett és egyben ellenőrzött hittanórák keretein túl tiltották az egyházaknak az ifjúsággal való foglalkozást. A diktatúra évtizedeiben elképzelhetetlen volt, hogy egy lelkipásztor vagy világi hívő legálisan vezessen egy fiatalokból álló közösséget, s lelki programokat vagy kirándulásokat, táborokat szervezzen számukra. A hatalom igyekezett mindent megtenni, hogy az oktatás, illetve a nevelés feladatát a saját kezében összpontosítsa. Kivételezett helyzetűnek tekinthető az a nyolc középiskola, amelyet a korszakban – az állam és a katolikus egyház között 1950-ben létrejött megállapodás értelmében – működtethettek szerzetesrendek.

Tanulmányomban arra vállalkozom, hogy bepillantást adjak a nyolc közül kettőben: a pannonhalmi és a győri bencés gimnáziumban folyó nevelés egy sajátos részletébe, a tanórák keretein kívüli programokba: a kirándulások, nyári táborozások világába. Közben azt is vizsgálom, kimutathatók-e mindebben az 1948-ban feloszlatott cserkészet nyomai, illetve öröksége.

A kutatás elsődleges forrásaként öt interjút használtam fel, amelyet a téma feldolgozása érdekében készítettem olyan szerzetes tanárokkal, akik a tárgyalt időszakban a két intézmény valamelyikében tanítottak.


Pécsi katakombacserkészek (vízi)táborai (1946,1952)
A túrák, kirándulások története



A bencés rend nevelői munkájában az egyházi iskolák államosítását megelőzően a cserkészet komoly hagyományokkal rendelkezett. A mozgalom betiltása után a bencés cserkészet néhány kis csoportja illegálisan tovább működött, ám ezeket a hatalom 1953–1954 folyamán felszámolta, vezetőit, Pálfy Aurél és Csizmadia Gerő bencés szerzeteseket pedig tíz-tíz év börtönbüntetésre ítélte. (Történetüket kötetünk két tanulmánya is tárgyalja.) Mindez a bencés tanárok számára egyértelműen bizonyította, hogy a cserkészet mint a nevelés egyik formája és lehetősége a korábban megszokott módon nem folytatható.

Pannonhalmán és Győrött mégis új lendülettel szervezték a kirándulásokat, nyári táborozásokat az 1950-es és ’60-as évek fordulóján, immár nem cserkészet néven, ám annak hagyományaiban gyökerezve. Két olyan fiatal szerzetes tanár – Pászthory Valter és Lövey Félix – állt ekkor munkába Pannonhalmán, illetve Győrött, akik diákként az 1948-ban államosított budapesti bencés gimnáziumba jártak, és az iskola cserkészcsapatához tartoztak. Nagy hatást gyakorolt életükre, illetve szerzetesi hivatásuk alakulására a cserkészet és Csizmadia Gerőnek, a budapesti bencés cserkészcsapat parancsnokának a személye.

Lövey 1959 őszén kezdte meg tanári pályáját Győrött. A tanév során többször szervezett egynapos túrákat, nyáron pedig három csoportban vitt diákokat vízitúrára. Győrből kerékpárral tették meg az utat a Balatonhoz, ott csónakba szálltak, megkerülték a tavat, majd kerékpárral tértek vissza Győrbe. A budapesti bencés cserkészcsapat egyik őrsi csónakját használták, amelyet még az iskolák államosítása, illetve a cserkészet felszámolása idején sikerült megmentenie Löveynek. Később a csapat másik csónakja is a bencés diákok használatába került.

Lövey tanári pályájának húsz éve (1959–1979) idején a nyári szünidő jelentős hányadát a diáktúráknak szentelte. Szám szerint negyvenkét túrát szervezett, amelyeken összesen háromszáztíz diák vett részt, egy-egy tanuló akár több alkalommal is. Tizenegyszer kerülték meg a Szigetközt, hat alkalommal pedig az úgynevezett vízi nagykört járták be. Ez utóbbi három hetet vett igénybe. Győrben szálltak vízre, a Mosoni- és a Nagy-Dunán haladtak a Sióig, innét feleveztek a Balatonra, majd a Zalára. A Zalán mintegy 15-20 kilométerre megközelítették a Rábát, amelyre teherautón szállították át a csónakokat, és innét folytatták útjukat vissza Győrbe. A bencés tanár a vízitúrák mellett kerékpáros és gyalogos kirándulásokat is szervezett. Annak érdekében, hogy a hatalom számára minél kevesebb támadási felületet adjon, a túrákon részt vevő diákokat beléptette a Győr-Sopron Megyei Természetbarát Szövetségbe, amelynek ő nemcsak tagja volt, hanem letette a túravezetői vizsgát is. Időközben (1966-ban) a pannonhalmi gimnázium tanára lett. Tizenegy diák részvételével innét indult az egyetlen olyan kirándulásuk, amely Magyarország területén kívülre vezetett, és amelyet szintén ő szervezett: egy kerékpáros körtúra Erdélyben, 1973. június 30. és július 18. között. A résztvevők mintegy ezerötszáz kilométert tettek meg kerékpárral. A túra különlegessége, hogy személyesen találkoztak a mártírsorsú gyulafehérvári püspökkel, Márton Áronnal.

Lövey a kirándulások minden napján, az érintett plébánosokkal előre egyeztetve szentmisét mutatott be útba eső települések templomában. A diákok fakultatív jelleggel, általában nagy arányban vettek részt a szentmiséken. Mindez a plébánosok későbbi visszajelzései szerint pozitív hatást gyakorolt a helybeli hívőkre is.

Visszatérve az 1950-es, ’60-as évek fordulójához: a pannonhalmi gimnáziumban Pászthory Valter tevékenységének köszönhetően váltak intenzívvé az iskolán kívüli foglalkozások. A fiatal szerzetes tanár számos kirándulást szervezett, rendhagyó formában is. Szakkört indított, amelynek keretében kipróbálták a sziklamászást, télvíz idején a sátorban alvást, illetve barlangászni is jártak.

Pászthory 1965 szilveszterén mintegy tíz diákkal és egy felnőtt kísérővel a Baradla-barlangba ment túrázni. Éjszaka a vízben gázolva eljutottak a csehszlovák–magyar határt jelző rácsig, ahol éjféltájban elénekelték a Himnuszt, majd visszaindultak. Útközben a barlangban előtörő gázok hatására fogyni kezdett az oxigén, és a kirándulás tragédiába torkollott: három fiú életét vesztette. A történtek után komoly sajtóhadjárat indult a bencés rend ellen, a hatalom igyekezett minél inkább felhasználni a tragédiát – az állam szemében reakciósnak számító – Legányi Norbert főapát ellehetetlenítésére. Pászthory nem taníthatott tovább, az ügy következményeképpen börtönbüntetésre ítélték, amelyet 1966 és 1969 között töltött le.

Portya a Balaton-felvidéken (1958)

Portya a Balaton-felvidéken (1958)

A tragédiát követő években a kirándulások, nyári túrák terén nagyfokú óvatosságot tanúsítottak a bencés tanárok. Változás csak néhány év elteltével kezdődött. Addigra az egykori budapesti bencés cserkészcsapat két őrsi csónakja elhasználódott: újakra volt szükség. Piarista szerzetesek segítségével Lövey megszerezte Parti János magyar olimpikon családja számára tervezett, négyszemélyes túrakenujának sablonját, hogy annak mintája alapján műanyag kenukat öntsenek. Kezdeményezése sikerrel járt: nagy vágya teljesült, amikor az 1973/74-es tanévben – az ő szervezésében, illetve diákok önkéntes munkájával – Pannonhalmán elkészült mintegy tíz csónak. Ennek költségeit – részben vagy egészében – a münsterschwarzachi bencés apátság ötezer nyugatnémet márkás pénzadományából fedezték, amely az egyik fiatal magyar bencés közvetítésével jutott el Pannonhalmára a hetvenes évek elején.

A kenukat a győri papi szeminárium udvarán (a Mosoni-Duna partján) tárolták, majd a nyolcvanas évek második felében Nádasi Alfonz győri bencés szerzetes pénzadományából telket vásároltak a város egyik peremtelepülésén, Pinnyéden, és itt építették fel – önkéntes diákmunkát is igénybe véve – a bencés csónakházat.

A Pászthory-ügy hatása Győrött is erőteljesen érezhető volt: minden bizonnyal ez is hozzájárult, hogy az 1960-as évek második felében nem volt jellemző iskolai kirándulások szervezése. A diákok nyaranta a győri rendház alsóőrsi üdülőjében tölthettek egy-egy hetet.

A kirándulások 1971-től, Vidákovics Elődnek a gimnáziumba helyezésével váltak gyakorivá ismét, amit a pannonhalmi csónakok elkészülte is erősített. Vidákovics év közben havi rendszerességgel gyalogos kirándulást szervezett az érdeklődő diákok számára, nyáron pedig gyalog-, kerékpár- és vízitúrákat vezetett, egészen 1989-ig. Legalább harminc alkalommal járt a hat vagy hét napot igénybe vevő úgynevezett vízi kiskörön, azaz a Szigetközt megkerülő túrán, de többször megtette a vízi nagykört is. Egyik kedvence volt a Tisza-túra: Sárospataktól a Bodrogon Tokajig, innét tovább a Tiszán. A tiszalöki vízierőmű előtt behajóztak a Keleti-főcsatornába. Ha szerencséjük volt, tudtak zsilipelni, ha nem – és általában nem volt –, akkor kipakolás és a csónakok átcipelése volt a menetrend. A Keleti-főcsatornából Tiszavasvári alatt kis átemeléssel kerültek át a Hortobágy-Berettyóra. Itt csak a Kilenclyukú híd alatt volt egy átemelés, cipekedés. Kunszentmárton alatt körülbelül tíz kilométerre bejutottak a Körösre. Itt is cipekedniük kellett, bár volt zsilip, de egyszer sem működött. A Körösön két zsilip is volt, Békésszentandrásnál és Szarvasnál. Mindkettő mindig üzemelt. Csongrádnál újra elérték a Tiszát, és lementek Szegedig. Mindez két hetet vett igénybe.

Vidákovics Előd jellemzően iskolaszintű túrákat szervezett: más győri tanárok esetenként ezekbe kapcsolódtak be, külön kezdeményezések ritkábban fordultak elő. Ez abból is adódott, hogy a pannonhalmi és a győri bencés gimnázium között eltérés volt az osztályfőnök és a kollégiumi nevelő (prefektus) személyét illetően. Pannonhalmán – ahol a diákok egy-egy ritka kivételtől eltekintve kollégisták voltak – az osztályfőnök és a kollégiumi nevelő személye megegyezett. Győrött nem minden osztályfőnök működött prefektusként, ugyanis ez utóbbiból kevesebbre volt szükség, mert Győrött hozzávetőlegesen fele-fele arányban voltak bentlakók és bejárók a diákok. Természetes módon következett ebből, hogy Pannonhalmán az osztályfőnökök intenzívebben foglalkoztak a tanulókkal, így például a nyári túrákat is inkább ők szervezték. Győrött az iskolaszintű szervezésnek nyílt nagyobb tér.

Mind Pannonhalmán, mind Győrött – ahogy már utaltam rá – a tanév során is gyakran (nagyjából havi rendszerességgel) szerveztek egynapos gyalogos kirándulásokat. Erre lehetőség és szükség is volt, hiszen a kollégista diákok nagyon ritkán utazhattak haza – a jelen tanulmányban tárgyalt időszak elején a szeptemberi iskolakezdést követően legközelebb csak karácsonyra.

A tanórák keretein kívüli foglalkozások másik fő területét a hetvenes és nyolcvanas években a kulturális szabadprogramok jelentették Pannonhalmán és Győrött. A heti-kétheti rendszerességgel megszervezett alkalmak szellemi többletet nyújtottak a diákoknak: a programban volt esti beszélgetés meghívott vendégekkel, közös filmnézés, majd a látottak megbeszélése, illetve neves személyek előadásai: Pannonhalmán például Balczó András olimpiai bajnok vagy Elbert János irodalomtörténész látogatása volt ilyen találkozási lehetőség.

A lelkigyakorlatokat, rekollekciókat a két iskola hivatalos programjába illesztették. Ezek mellett léteztek kisebb imacsoportok is, amelyeket maguk a diákok szerveztek.


A túrák és a nevelés



A cserkészhagyományok átadását példázza a következő apró mozzanat a hetvenes évek közepéről: az egyik idősebb győri bencés, látva, hogy egy tanári pályája kezdetén álló rendtársa bekapcsolódott a diáktúrákba, átadott neki mintegy nyolc-tíz, a cserkészetről és annak módszereiről szóló könyvet, ezzel a megjegyzéssel: „Az idők megváltoztak, de sok értékes és megszívlelendő található ezekben. Tanulmányozza és használja őket a fiatalok javára.”

Interjúalanyaim közül többen utaltak arra, hogy a kirándulások, nyári táborozások az indirekt nevelés alkalmai voltak. A túrázók csapata, mint láthattuk, akár két-három hetet is együtt töltött, szorosan egymásra utalva. Megtapasztalták a sátorállítás, a közös főzés élményét, néha veszélyhelyzeteket is. Ha felborult egy csónak, mentették egymást. Az esti tábortüzek a vízparton kiváló alkalmat kínáltak a beszélgetésekre, egymás meghallgatására.

A puszta együttlét alakító hatását mutatja az alábbi történet: az egyik osztály két, egymással erősen szemben álló csoportra oszlott. Tagjai szinte szóba sem álltak egymással. A tanév során minden olyan igyekezet kudarcba fulladt, amely a falak ledöntésére irányult. Az egyik nyáron azonban mindkét csoport vezéregyénisége részt vett a vízi nagykörön: személyes barátság formálódott közöttük, és ennek hatására az osztályban lévő ellentétek is kisimultak.

Több interjúalanyom is megemlítette: fontosnak érezték azt a szempontot, hogy a diákok ismerjék meg az országot. A vízitúrák nagy értéke volt, hogy a csónakokkal haladva emberre szabott tempóban járhatták be a kiválasztott tájat. Alkalmuk nyílt az apró részletek megfigyelésére, a természet életébe való bekapcsolódásra. Betekinthettek a Szigetköz gazdag élővilágába, a Nagy-Dunán haladva eléjük tárult a táj és a városok panorámája.

Fontos szempontként jelent meg az egyik visszaemlékezőnél a test edzése, a sportra nevelés, illetve ezen keresztül az önuralom fejlesztése.

A táborozások során a szentmiséken való részvétel – vasárnap kivételével – általában nem volt kötelező, az esti és reggeli imádságok pedig gyakran egy rövid imát vagy éneket jelentettek. Előfordult azonban olyan túra is, amelyen naponta egy-egy szentírási résszel készültek a diákok.

Az alábbi történet valamelyest érzékelteti, illetve jellemzi az egyházi iskolák helyzetét a Kádár-korszakban: egy alkalommal a bencés vízitúrázók éppen kikötöttek Sárvárnál a Rábán, amikor arra járt a Rockenbauer Pál rendezésében készülő, nagy sikerű, gyalogos országjáró, ismeretterjesztő sorozat, a Másfélmillió lépés Magyarországon stábja. Az operatőr kérte a bencés vízitúrázókat, hogy nyilatkozzanak. A televízióban látni lehetett a diákokat és a csónakokat, de – nyilvánvalóan amiatt, hogy egyházi iskolából érkeztek – semmilyen tájékoztatás nem hangzott el velük kapcsolatban.


Zárszó



A pártállam a hazai bencések számára meglehetősen szűk keretek között adott engedélyt a diákok nevelésére. Pannonhalmán és Győrött a négyosztályos gimnáziumban évfolyamonként két-két osztályt indíthattak, osztályonként legfeljebb negyven fővel. Ez a szám a magyar ifjúság összlétszámához képest rendkívül csekélynek, elenyészőnek mondható. A szerzetes tanárok e kis létszámú diáksággal a hatalom által különféle módon ellenőrizve, mégis a hivatalos marxista ideológián alapuló neveléstől eltérően foglalkozhattak. Mindehhez kiváló és élménygazdag közeget biztosítottak a kirándulások, illetve nyári táborozások.

CSATOLT BIBLIOGRÁFIÁK


LÖVEY FÉLIX
Természetjárások a győri Czuczor Gergely bencés gimnáziumban 1960–1966 és a pannonhalmi bencés gimnáziumban 1968–1979 között
(kézirat), None

LEGÁNYI NORBERT – BERKÓ PÁL (SZERK.) A Pannonhalmi Szent Benedek-Rend névtára 1802–1986

Lövey Félix levele - Historia

 Forráshely: https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/historia/93-07/ch17.html

Gyűjtötte: Lövey-Varga Éva


"História 1993-07

Glatz Ferenc , Hegyi Dolores , Kubinyi András , Barta Gábor , Fónagy Zoltán , Szarka László , Sipos Péter , Ripp Zoltán , Anderle Ádám , Szakály Ferenc , Sipos Péter , Vargyai Gyula

História


Képek

Lövey Félix levele

NYÍLT TÉR

LÖVEY Félix

Tisztelt Szerkesztőség!

Rudolf trónörökös halála után felesége, Stefánia, a belga király leánya, gr. Lónyay Elemérhez ment feleségül, akit Ferenc József király hercegi rangra emelt. 1945-ben, miután a szovjet csapatok elfoglalták országunkat, a hercegi pár Oroszvárról Pannonhalmára költözött. Ott haltak meg, és ott vannak eltemetve az altemplomban.

Az 1992. november 29-i „A Hét” műsorban Gyulay Zoltán főszerkesztő úr fél mondatban megismételte a MTV-ben már többször elhangzott állítást, hogy Rákosi Mátyás adott a Cseh–Szlovák Köztársaságnak a II. világháború után három falut. Nem akarom és nem is tudom ezt az állítást cáfolni, csak javasolni tudom, hogy a történelmi igazság kiderítése céljából alaposan meg kellene ezt a kérdést vizsgálni. Idős rendtársaimtól hallottam a következő értesülést, akik ezt Stefániától hallották: a trianoni békeszerződésben a jelenlegi (II. világháború utáni) határokat állapították meg, és amikor Stefánia erről tudomást szerzett, táviratban kérte, hogy ő Magyarországon szeretne élni, ezért módosították akkor a határt úgy, hogy Oroszvár és a másik két falu Magyarországhoz tartozzék. A II. világháború után, mivel a békeszerződés idején már a hercegi házaspár nem élt, és különben is megváltozott a társadalmi helyzet, az eredetileg szándékolt határt húzták meg.

Ez a történet csak hallomásból ismert. Történészek ki tudnák kutatni, ha felhívnák rá a figyelmüket. Arra nem emlékszem, hogy Stefánia a táviratot kinek küldte, apjának a belga királynak (tudomásom szerint az apja a második házassága alkalmával kitagadta) vagy pedig magához a békekonferenciához.

Gondolom, hogy nem lenne hiábavaló ennek a kérdésnek pontos tisztázása. Nem azért, mintha Rákosi Mátyás bűnlajstroma ezzel a ténnyel csökkenne, hanem talán a szomszédunkkal kapcsolatban egy kis tüske a lelkünkből eltűnne.

Tisztelettel

Lövey Félix

ny. bencés tanár, tihanyi segédlelkész

Szerkesztőségünk megkérte Szarka Lászlót, az MTA Történettudományi Intézet csoportvezetőjét az olvasónk által feltett kérdés megválaszolására. (A szerk.)

Lövey segédlelkész Úr levelének érdekes adaléka – akárcsak a pozsonyi csehszlovák hídfő második világháború utáni kibővítésének Rákosi nevéhez kapcsolása – alighanem egyformán a legendák világába tartozik, mégha az egyik pozitív, a másik pedig negatív előjelű is. A pozsonyi hídfő gondolata az első világháború után a csehszlovák–jugoszláv korridorral, illetve a tanácsköztársaság katonai sikerei nyomán támadt prágai katonai aggodalmakkal függtek össze. A pótlólagos Duna-jobbparti csehszlovák követeléseket a békekonferencia határmegállapító bizottsági ülésein a pozsonyligetfalui hídfő kivételével sorra elutasították.

A második világháború után Pozsony városfejlesztési szempontjait, ill. stratégiai és közlekedési igényeket figyelembe véve jutalmazták meg a győztes Csehszlovákiát az igényelt öt magyarországi falu helyett hárommal: Oroszvárral, Dunacsúnnyal és Horvátjárfaluval.

A békekonferenciához érkező magyarországi magánbeadványokat aligha vették komolyabban, mint a hivatalosan benyújtott 19 magyar észrevételt, amelyekről pedig köztudomású, hogy semmilyen engedményt sem sikerült általuk elérni.

Szarka László"

LAUDATIO: LÖVEY FÉLIX (gyűjtötte: Lövey-Varga Éva)

 "LÖVEY FÉLIX

2007.11.03. 23:11




(1932)

Vissza a kezdőlapra


Tanár Úr – kit Faternak is hívtak

Lövey Félix (Bp 50) 45 éve lépett a katedrára. Győrben és Pannonhalmán hat osztályt vezetett az érettségiig. Hívták Félix Atyának, Tanár Úrnak – vagy egyszerűen csak Tatának, később Faternak. Ezt a megszólítást nem érezte senki bizalmaskodónak; hisz a szeretet kifejezője volt. Alakja legendává lett az idők során. Tevékenységére példa: Minden új osztályának diákjait – az ország legtávolabbi pontján is – végiglátogatta még az iskolakezdet előtt, majd a bevonuláskor már isme-

rősként köszöntötte őket. Minden évben, ugyancsak minden diákjánál, családlátogatást tartott. Egész nyáron túrákat, hasznos programokat szervezett osztályai számára. Ma alperjel és plébános-helyettes a Tihanyi Apátságban.

Előtte való tisztelgésként egykori diákjai Félix címmel könyvet jelentettek meg. Az archív fotókkal gazdagított kötetet jó szívvel ajánljuk mindazoknak, akik – bár nem volt osztályfőnökük – tanítványai voltak, ismerték Győrből, Pannonhalmáról, vagy akár egyszerűen csak jó hírét hallották. Az emlékkönyv szép olvasmány, a szeretet és a bencés szellem hű kifejezője.

Négy idézet a könyvből:

„Tata – mert mi alig néhány nap után csak így hívtuk – nem volt egy magával ragadó személyiség. Nem énekelt, nem zenélt, nem táncolt, nem dohányzott, nem ivott, nem hordott farmert, divatos cuccot, nem nyomott modern, hangzatos szövegeket. Érkezésünkkor kisgyerekként kezelt bennünket –amit ki jobban, ki nehezebben viselt közülünk –, anyánk helyett anyánk volt. Minden gondunkkal hozzá fordulhattunk, és fordultunk is sokan, sokszor. 38-40 kamasz srác éjjel-nappal összezártan – hát nem könnyű eset –; és ő mindig kéznél volt.

Mindig volt ránk ideje. Igen, mindig, mert nagyon kemény ember volt. Végigcsinálta velünk a napot kora reggeltől késő estig, majd nekilátott a maradék – mondjuk 3-4 csomagnyi –dolgozat kijavításának. És másnapra mindennel készen volt. Soha nem késett a kijavítással, soha egyetlen óra nem maradt el a 4 év alatt. Soha nem hagyott kétséget bennünk, soha nem hagyott semmit igazságtalanul: Ha valaki méltánytalannak érezte valamely döntését, akár egy osztályzatát, akkor mindig készséggel állt a megvitatásra. Soha nem csinált hiúsági kérdést abból, hogy változtasson egy korábbi megítélésén. Ha jogos volt az igény! – Kemény férfi volt. Fáradhatatlan a munkavégzésben, és bármikor képes volt legyőzni saját magát, hiúságát is. Embertelenül sokat dolgozott.”

Schrenk Gyula (Ph 70)



„Mi kirándultunk a legtöbbet, a Bakonyt ma is jobban ismerem, mint szülőhelyem környékét. Aki ügyes és kitartó volt, az érettségi mellé jogosítványt is szerezhetett, mivel az egész osztályt a saját motorján tanította motorozni. Általában is vállára vette ügyes-bajos dolgainkat, azt is tudtuk, hogy sokszor ütközött is másokkal miattunk.”

Dr. Czakó Károly (Ph 70)



„Családunk Félix atya látogatására készült. Szokatlan és meglepő is volt számomra ez a vizit, mert korábban tanáraimtól, osztályfőnökömtől soha ennyi érdeklődést, figyelmet nem tapasztaltam. Ebből a kiáradó szeretetből éreztem, hogy mi, leendő diákjai már akkor is, ismeretlenül is rendkívül fontosak voltunk számára. Külsőségeiben és hangvételében is „hivatalos” látogatásra készültem egy szigorú reverendás atyával. Ehhez képest egy napbarnított, vidám, sportos fiatalember érkezett civilben, 500-as Fiatján, aki már az első találkozásunkkor baráti öleléssel fogadott. Közvetlenségével, kedvességével szüleim minden féltő aggályát eloszlatta. Négy szépdiákév következett.”

Hatos László (Ph 74)



„Önéletírásából idézem: „nem is voltam igazán jó tanár”. Mit tegyünk, barátaim, ha nekünk csak ilyen „nem igazán jó” osztályfőnök jutott? Meg is van az eredménye: alig néhány elméleti matematikus és fizikus, tudományos kutató és műszaki doktor került ki a keze alól, mérnök is tán csak két-három tucat, tanár se oly rettenetesen sok; amint neves orvosból, jogászból, kiváló nyelvészből-zeneszerzőből-orgonaművészből-irodalomtörténészből-Kossuth-díjas akadémikusból is csak annyi van ennek a rossz tanárnak a tanítványai között, amennyi a társadalmi mintának legfeljebb ha tíz-hússzorosa – na ugye. Mit tiszteljünk mesterünkben, ha egyszer ő mondja kimagáról a szigorú bírálatot? A kútmélységű hitét? A szerzetesi alázatát? Az állandó szolgálatra-készségét? A törhetetlen optimizmusát? És miért legyünk hálásak neki? Hogy szüntelenül korrepetálta a lemaradókat? Hogy éjjel-nappal a hivatására koncentrált? Hogy harminc-negyven év után is „látóközelben” tudja tanítványait?”

Várkonyi Wirter Balázs (Ph 67)


Ünnepi szentmisén köszöntötték Tihanyban a bencés apátsági templomban a közösség alperjelét, a 80 éves Lővey Félix atyát.

A még ma is rendkívül friss, fiatalos lendületű, agilis munkabírású szerzetesnek Korzenszky Richárd perjel, a tihanyi egyházközség vezetői és hívei, valamint egykori tanítványainak, munkatársainak népes serege köszönte meg a szertartás keretében húszéves tanári, húszéves gazdasági, gondnoki vezetői, valamint húszéves tihanyi monostori szervezői és lelkipásztori munkáját.

A szentmisét az ünnepelt mutatta be a tihanyi szerzetestestvérek közösségében. Szentbeszédet Korzenszky Richárd mondott, melyben a bencés rendalapítónak, Szent Benedeknek intéseit idézte fel. Ezeknek középpontjában áll: Krisztus szeretetének semmit elébe ne tegyél! E figyelmeztetés nemcsak a szerzeteseknek szól természetesen, hanem minden embernek — mutatott rá. Ezért fiataloknak és időseknek, diákoknak és tanároknak, volt tanítványoknak és volt pedagógusoknak el kell gondolkodnunk azon, hogy vajon nem faragott képeket imádunk-e. Vajon van-e a mindennapi életünkben valami abból a fegyelemből, amit Szent Benedek atyánk megkíván mindazoktól, akik Jézus Krisztus követésére vállalkoztak, s az ő szellemében akarják megjeleníteni a templomot megtisztító Üdvözítőt az emberek között — utalt a napi evangélium gondolataira. Jézus világos példát ad nekünk arra, hogy mi az, ami lényeges és mi az, ami lényegtelen. S ahogy múlnak az évek, évtizedek, az ember egyre inkább rá kell, hogy döbbenjen, hogy mi a fontos világunkban. Életünk akkor lesz Istennek tetsző, s akkor találunk békességet saját magunkban, ha a Tízparancsolat szava életté válik bennünk: Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj! Ha Istent, Isten szeretetét, szeretetből fakadó törvényeit beengedjük életünkbe és minden szinten e törvényeket életté váltjuk, akkor jobb lesz világunk.


Majd Szent Benedek másik figyelmeztetését idézve – „A fiatalok az idősebbeket tiszteljék, az idősebbek pedig a fiatalabbakat szeressék” – hangsúlyozta: Félix atya évtizedeken keresztül e Szent Benedek-i intésnek megfelelően szeretetben foglalkozott diákjaival, akiket matematikára, fizikára tanított, és a szeretet tetteire nevelt. Megvilágosította előttük: nem az évek száma adja az élet értelmét, értékét, hanem az odaadás, a krisztusi példa megélése, a magunkat fenntartás nélkül szétosztani tudás képességének gyakorlata. Szentbeszédének végén Reményik Sándor gondolatait idézte Akarom című verséből, példaként állítva valamennyi küldetésben járó keresztény testvér elé.


Lővey Félix atya a szertartás végén megköszönte a jókívánságokat és megvallotta: e születésnap legnagyobb ajándéka számára egyik tanítványának levele, melyben a volt növendék megköszöni neki, hogy nem magát, hanem mindig Jézus Krisztust közvetítette diákközösségeik számára."

Megjelent: PH 70-74/A.    A PANNONHALMI BENCÉS GIMNÁZIUM 1974-BEN VÉGZETT "A" OSZTÁLYÁNAK  HONLAPJA

Lövey-családfa kutatások - Tablók 1. (gyűjtötte: Lövey-Varga Éva)

 Kapcsolódó anyag a  Báthory és Pécsi más ágaimmal is!

Gyűjtötte: Lövey-Varga Éva





https://www.phbences.hu/osztalyok/1986a



1986. A


OsztályfőnökHirka Antal OSB



Névsor
1
Alexa István
2
Bognár András
3
Bőr Péter
4
Csepregi Antal
5
Cséri Tamás
6
Csermely Tamás
7
Csóka Barnabás
8
Deák Ferenc
9
Epinger Emil
10
Gajdics Gábor
11
Gedeon Gergely
12
Gyenes Szilárd
13
Kámán Imre
14
Kiss Károly
15
Kovács János
16
Kovács Tamás
17
Kugler Zsolt
18
Lövey József
19
Makláry Szabolcs
20
Mazgon Gábor
21
Miskei Antal
22
Neumayer József
23
Nyirati Csaba
24
Oláh Csaba
25
Oláh Szabolcs
26
Örkényi Antal
27
Pirisi Gábor
28
Rédly Dénes ifj.
29
Romhányi Balázs
30
Sági Zoltán
31
Sótonyi Tamás
32
Stefler Balázs
33
Takács Tibor
34
Takátsy Tibor
35
Tóth András
36
Tóth Tibor József
37
Tóth Zsolt
38
Varga Gábor



-------------------------------

Lövey Félix osztályai



1970. B 11   Lővey Félix OSB

https://www.phbences.hu/osztalyok/1981-bb gyűjtötte: Lövey-Varga Éva


1981. B


OsztályfőnökLövey Félix OSB



Névsor
1
Angyal Ernő Csaba
2
Baracska Ervin
3
Baranyai Ferenc
4
Bécser Pál István
5
Bede Fazekas Tamás
6
Belina Csaba
7
Beregi Attila Ferenc
8
Csóka Gábor
9
Dénes Gyula
10
Farkas Gábor
11
Fórizs Péter
12
Gaál Ottó
13
Goda Imre
14
Gyurok Ernő
15
Hencz Gyula
16
Horváth Lajos Csaba
17
Ignácz Péter
18
Kohányi Balázs
19
Lábady Csaba
20
Lakosi Tamás
21
Légár György
22
Lukács Tibor
23
Mosonyi Richárd
24
Németh Szilárd
25
Orosz Ferenc
26
Orosz Károly
27
Orosz Lajos
28
Ottlik András
29
Pentz Ferenc László
30
Pulsfort Edwárd
31
Rónaszéki Gábor
32
Sas László
33
Schindler József
34
Soós Géza József
35
Suskó Mihály
36
Szele Imre
37
Tóth László
38
Tóth Tibor
39
Völner Pál
40
Zabó Attila


Pannonhalmi Bencés Gimnázium
  1. 1981. B

    Osztályfőnök Lövey Félix OSB Névsor 1 ...

    Tátrai József - 2016. április 04.

  2. 1974. B

    Osztályfőnök Lővey Félix OSB Névsor 1 ...

    Tátrai József - 2016. március 18.

  3. 1986. A

    ... Kugler Zsolt 18 Lövey József 19 Makláry Szabolcs ...

    Tátrai József - 2016. április 08.

  4. 1977. A

    Osztályfőnök Lövey Félix OSB Sulyok Elemér OSB Névsor ...

    Tátrai József - 2016. március 21.

  5. 1994. A

    ... Lipovszky András 21 Lövey Szabolcs Imre 22 Mihályi Levente ...

    Tátrai József - 2016. szeptember 07.

  6. 1980. B

    ... Lakatos László 20 Lővey György 21 Molnár Tamás ...

    Tátrai József - 2016. március 23.

  7. 1970. B

    Osztályfőnök Lővey Félix OSB Névsor 1 ...

    Tátrai József - 2016. március 16.


Forráshely: https://www.phbences.hu/search/node/L%C3%B6vey
Gyűjtötte: Lövey-Varga Éva




1977. A


OsztályfőnökLövey Félix OSB Sulyok Elemér OSB



Névsor
1
Baracsi Gábor Gyula
2
Báthory Gábor Miklós
3
Dobos Gábor
4
Dósa György
5
Fonay László Rezső
6
Gyuga Pál
7
Hári Antal
8
Hortobágyi Tamás Cirill
9
Horváth Miklós József
10
Igmándi Antal
11
Jasztrab István
12
Jernei György Edvin
13
Kerekes Szilárd
14
Keresztes József
15
Kovács István
16
Kökény István
17
Kőrös László
18
Lőrincz József Pál
19
Lutter Sándor Róbert
20
Mohos László
21
Nemes Zoltán Imre
22
Orbán Péter
23
Salamon János
24
Schindler Mátyás György
25
Schmidt István
26
Szalóky János
27
Szederkényi Károly
28
Tóth László Antal
29
Tömör László János
30
Török Tihamér
31
Vácity József
32
Varga Gyula István
33
Wágner Lipót Gábor
34
Zab András Győző
35
Zichy Mihály


-----------------



1994. A


Osztályfőnök  Hardi Titusz OSB



Névsor
1
Bakos Gellért Tamás
2
Balassa Bálint Vendel
3
Bodnár Zoltán
4
Borián Gergely Bálint
5
Brichta Richárd
6
Busics György
7
Farkas Tamás Attila
8
Fekete Richárd
9
Garab Gergely
10
Geiszter György
11
Gutowski Róbert
12
Horváth Balázs
13
Juhász Áron Benedek
14
Juhász-Laczik Albin
15
Kámán Attila
16
Kanizsai András
17
Kis Norbert
18
Kovács Gábor
19
Kováts Sebestyén
20
Lipovszky András
21
Lövey Szabolcs Imre

22
Mihályi Levente
23
Mike Olivér
24
Miksó Krisztián
25
Nagy Balázs
26
Németh András
27
Pécsi Örs Dániel

28
Pfeffer Károly
29
Piros Ervin
30
Sántha Tamás
31
Sára Levente Csaba
32
Sumszky Gábor
33
Szabó Csaba Tamás
34
Szabó Szilárd
35
Szrog Bálint
36
Sztrányóczki Imre
37
Trencsánkszky Imre Dezső
38
Treszl András
39
Trombitás Lajos
40
Valler Tamás
41
Vas István
42
Zseli Miklós


--------------




1980. B


Osztályfőnök Pintér Ambrus OSB



Névsor
1
Barasevich Antal
2
Bécser Péter
3
Bitskey Gábor
4
Borián Gellért Elréd
5
Farkas Attila
6
Ferencz Pál
7
Fóris Ferenc
8
Fülöp András
9
Hoffman Jenő
10
Horn Gábor
11
Horváth Zoltán
12
Jáger György
13
Juhász Balázs
14
Kaposi Béla
15
Kauker Tamás
16
Kemény András
17
Kiss József
18
Kovács László
19
Lakatos László
20
Lővey György

21
Molnár Tamás
22
Nagy Géza
23
Nagy István
24
Németh Ferenc
25
Németh Péter
26
Ottlik György
27
Pintér Péter
28
Robin László
29
Roijkó Ádám
30
Rucz Károly
31
Steiner Mátyás
32
Szaplonczay Miklós
33
Takács Attila
34
Tirczka Imre
35
Toldi László
36
Tölgyesi György
37
Varga Károly
38
Zagorácz István
39
Zatik János
40
Zsemlovics Zsolt





1970. B


Osztályfőnök     Lővey Félix OSB




Névsor
1
Bárczy Péter Károly
2
Bartha Gábor
3
Bokor Balázs József
4
Czakó Károly
5
Cser Ferenc
6
Dettai István
7
Eteli Ferenc
8
Gábor Róbert
9
Gratzl András Emil
10
Harmath Gábor
11
Jankovics József Attila
12
Juhász Árpád
13
Karger Kocsis Mihály
14
Knipper Emil
15
Kósa Gábor
16
Kovács Gábor
17
Krulik Zoltán
18
Lengyel Tibor
19
Nagy Zoltán Gábor
20
Radnai István
21
Rajta Ferenc Péter
22
Raskó György László
23
Sáry András
24
Schrenk Gyula
25
Sebestény Ferenc
26
Simig György Károly
27
Somorai Tamás József
28
Szabó Imre János
29
Székely István László
30
Szentirmay István
31
Szikora István
32
Szilágyi Árpád István
33
Tarnóczy György Ferenc
34
Ulrich Ferenc
35
Várady Szabó Tibor
36
Világosi György
37
Vizy Lóránt
38
Vörös István


2020. augusztus 15., szombat

Nyírlövő története

 Nyírlövő története nem teljesen és hibásan volt feldolgozva. Nem csak a saját kutatásaim eltűnése miatt (1984-1980, 1990-96,  2000-2004, 2005-2011, 2012-2015) állítom ezt, de azért is, mert a korábbi kutatási anyagok évszázadokra menően hibásak és nem valós adatokat használnak most sem az egyetemeken és középiskolai oktatásban. Sajnos bármilyen jószándékú volt Németh Péter, aki maga mellé vett annak idején, mint leszármazottat, vagy Buczkó Margit, nem értette és nem tudhatta a valós adatokat teljesen. 


Fáradtan kezdtem újra az egész kutatást, egy halom anyag és a személyi irataim eltűnése után is. 


Azért kíváncsi vagyok, kinek volt ennyire szüksége a jogvédett munkáimra, a saját neve alatt!


https://hu.wikipedia.org/wiki/Ny%C3%ADrl%C3%B6v%C5%91

Valaki a Wikipedia oldalain igyekezett ezeket összeszedni.



Nyírlövő

Nyírlövő község Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Kisvárdai járásban..



Fekvése[szerkesztés]

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Nyírség északkeleti részén, Kisvárdától keletre fekvő település.

Kisvárda 9 km, Pap 5 km, Lövőpetri 4 km, Szabolcsbáka 9 km, Újkenéz 16 km, Tornyospálca 21 km, Aranyosapáti 8,5 km, Nagyvarsány 17 km, Vásárosnamény 23 km távolságra található.
Története[szerkesztés]

Nyírlövő magyar község, a mai Szabolcs-Szatmár-Bereg megye északi részén található, Kisvárdától kb. 10 kilométerre, keletre. A falu területe 791 hektár (1374 kat. hold), amiből 68 hektár belterület (1985-ös adat). Lakosainak száma 713 fő, a magyarokon kívül más ajkú lakosság nem lakja, és a szakirodalomban sem találni arra példát, hogy régebben lakta volna.

Közigazgatásilag Nyírlövő jelenleg a Kisvárdai járáshoz tartozik. Korábban többször változott beosztása: 1876-ig a kisvárdai járáshoz tartozott, az 1876. évi közigazgatási reform szerint a kisvárdai felső járáshoz sorolták, ezt követően 1895 és a második világháború között a tiszai járás községe volt, majd a II. világháború után újra a kisvárdai járás (ill. a kisvárdai városkörnyék) települése lett. Törvénykezési beosztása szerint Nyírlövő a legkorábbi ismert adatoktól (1872-től) kezdve folyamatosan Kisvárdához tartozott, a II. világháború után járásbíróság és városi járási ügyészség is működött Kisvárdán. A rendszerváltás előtt Nyírlövő a Pap község székhelyű, községi közös tanács társközsége volt.

Nyírlövő jellegzetes nyírségi, szalagtelkes, eredetileg egyutcás útifalu. Fő utcája, a Kossuth utca nyugat-kelet irányú. A 19. század végétől a falu dél felé terjeszkedett, a szomszédos Lövőpetri felé, ekkor épült be a Bákai út (Vöröscsillag utca). A telkek soros beépítésűek.

Lövő első említése a Váradi Regestrumban 1220-ból származik. Az idevaló Márk poroszló (pristaldus Marco de Luveu vagy Luueu) nevében tűnik fel először a falu neve. Lövő ekkor a borsovai határ-várispánság kötelékébe tartozott. A 13. században már kisnemesi falu volt, az e helyről elnevezett Lővey család bírta. A család leszármazottai itt éltek és birtokosok voltak még a 19. században is.

A környéken a középkor folyamán több Lövő helységnév is előfordult, és a szakirodalom néhol egymásnak ellentmondóan azonosítja ezek elhelyezkedését és köti hozzájuk a különböző említéseket. Lövő déli szomszédja, Lövőpetri nem tartozik közéjük, hiszen a középkorban csak Petri volt a neve, és Nyírlövő a közelségével kapcsolatos Lövő előtagot, amely Pócspetritől való megkülönböztetésére szolgál, csak az újkorban nyerte.

Németh Péter: A középkori Szabolcs megye települései. Nyíregyháza, 1997. Ethnica

13. században már állt itt, Lövő közelében egy másik, Váras jelzővel illetett Lövő is, amelynek nevét a 19. században még a Földvár határnév őrizte. Ez a település 1347-ben még állott, mára Pap határába olvadt be. Ugyanaz az oklevél említ egy harmadik Lövőt is, amelynek Csobok- (vagy Csobod-) Lövő (Chobokleueu) a neve és az oklevél szerint Váraslövővel(?) és Zsurkkal érintkezett ('Csobodlövő mára Tiszabezdéd határába olvadt bele mint Csobai hegy). A 15. században a Lővey család bírta mind a három Lövőt, s a birtoklás zavartalan maradt a 18. század végéig.

1325-ben említik első ízben Tamás fia Péter Lövőbe való nemest (Petrus filius Thome de Luev), aki peres ügyben volt kiküldött (1325, 1332) és Veresmart ügyében tanúskodott (1329. Petrus filius Thome de Lveu). Testvéreivel, Istvánnal (Stephanus filius Thome de Luueu), Lászlóval és Benedekkel 1327-ben együttesen tiltakoztak az ellen, hogy a Gutkeled nembeli Keled fia István fiai a Lövővel szomszédos Tatártelke birtokot idegeneknek adják el.

Egy 1332-ből származó említés szerint Lövő (nobilis de Luo, possessio Leoweo) ekkor is már Petrivel volt szomszédos. A borsovai esperességben fekvő, Szent László tiszteletére szentelt egyházának István nevű papja (Stephanus sacerdos Sancti Regis Ladislai de…) 1332-ben ismeretlen összegű pápai tizedet fizetett. 1412-ben mint kápolnát említik.

1413-ban a falu predium Oltaruslewew néven való említésével találkozunk, 1430-ban és 1458-ban a Lewe név, 1428-ban és 1489-ben pedig a Lewev név fordul elő. 1453-ban a Lővey (Leőwy) család címadományozásával kapcsolatban szerepel a helység neve. Lovár alakban is találkozhatunk a helység nevével.

A három Lövő emléke élt még a 16. század végén is. Egy tanúvallatás során 1586-ban elmondották: „Ezek a Városlövetek is három Lövőt birnak, egyik Csomoklevő, most ott vagyunk, a harmadik Gyümölcsöslevő, ezek pedig a három Levők Szabolcs megyében vagynak.” A Lővey család pereskedése és osztozkodása során számos határnév bukkant fel a 16-18. század folyamán is. E perekből azért annyit meg lehet állapítani, hogy a 16. század közepén Gyümölcsöslövő praedium, azaz puszta volt; ez a helység mára Pap határába olvadt be. Az 1552-ben keletkezett dézsmaösszeírásban már csak egy Lövő szerepel, 55-60 lakossal. 1618-ban ugyancsak egy Lövőt említve, a négy Lővey családbelinek 24 jobbágycsaládja volt a faluban.

18. században már néhány más birtokos neve is feltűnt itt (Gerzon és Tömösváry család), de az alapító család még mindig a falu legnagyobb részét bírta. A század második felében 318 lélek lakta Lövőt, és a falu 42 házból állt.

Lipszky János, Joannes: Mappa generalis regni Hungariae partiumque adnexarum Croatiae, Slavoniae et confiniorum militarium magni item principatum Transylvaniae. Pesthini [Karacs], 1806. 2. tábla, részlet

Az 1784-ben készült első katonai felmérés térképrészlete egyutcás útifaluként ábrázolja Lövőt. A templom falu közepén, a kiszélesedő utca közepén helyezkedett el. Kb. 50 házat lehet megszámolni, de az utcával párhuzamosan állók telekvégi csűrök is lehetnek. Már ekkor megjelentek a főutcára merőleges, a faluból kivezető dűlőutak a későbbi keresztutcák helyén. Két malmot is jelölt a térkép, mindkettőt a kiszélesedő főutcán, egy-egy kialakulóban lévő mellékutca torkolatánál ábrázolta. Lövőt a szomszédos Lövőpetrivel két dűlőút is összekötötte.

A falu legkorábbi földrajzi leírása német nyelvű, és Johann Matthias Korabinskytől származik: „Löwő, magyar falu Szabolcs vármegyében a kisvárdai járásban, Kisvárdától fél mérföldre, északra Döge áll. A Lövei családé. Református temploma van.”

Vályi András a következőképpen írta le 1796-ban a falut: „Magyar falu Szabolcs Várm. földes Ura Lövei Uraság, lakosai katolikusok, és reformátusok fekszik Kapocs Apátinak szomszédságában, és annak filiája, határja jó, dinnyét is termesztenek lakosai, el adásra módgya helyben is, mivel az Országnak úttyában vannak, legelőt bérben tartanak.”

1808-ban a község teljesen leégett, így a református temploma is.

Az 1808-ban megjelent Lipszky-féle adattár (repertorium), csak annyit árul el Lövőről, hogy Szabolcs vármegyében fekvő falu, és hogy csak ez az egy magyar neve létezik.

A 19. századból már számszerű adatok is rendelkezésünkre állnak. 1828-ban 54 háza és 401 lakosa volt Lövőnek, ebből 179 római ill. görögkatolikus, és 222 református ill. evangélikus. (Más vallású: ortodox vagy zsidó nem volt.) 1851-ből már 63 házról és 365 lélekről tudósít Fényes Elek leírása. Eszerint a falu „határa homokos, sok helyen mocsáros, rozsot, tengerit, burgonyát és dohányt terem, tulajdonképen rétjei nincsenek. A határkiterjedése 1050 hold, mellyből urbériség 220 hold, a többit birják a szathmári püspök, Lövey Gergely, Temesváry Ferencz. Lakja 63 házban 365 lélek, kik töbnyire reformatusok, helybeli anyatemplommal. Van itt egy szeszgyár is.”

második katonai felmérés térképszelvényén (1856-60 között) a még mindig jellegzetes útifalu képét mutató Lövőben már megfigyelhető két, dél felé növekvő, a főutcára merőleges keresztutca is. Lövőpetri is Lövő felé terjeszkedett.

Victor Hornyánsky 1864-ben kiadott földrajzi lexikona leginkább a lakosság vallás szerinti eloszlásával szolgáltat újabb adatokat Lövőről: ekkor 304 református, 45 görögkatolikus 32 római katolikus és 32 zsidó lakosa volt. A falu ekkor a kisvárdai járáshoz és a kisvárdai közigazgatási területhez tartozott, az utolsó posta is Kisvárdán volt.

1877-ben Lövő 65 házzal és 517 lakossal a Kisvárdai felső járáshoz tartozott (az 1876. évi közigazgatási reform után). Lövőnek református (helvét) anyaegyháza volt, valamint a falu Kopócs-Apáti római katolikus és Bács-Aranyos görögkatolikus fiókegyháza volt. Ekkor 1366 kat. hold területtel rendelkezett. A nyíregyházi törvényszékhez, és a kisvárdai járásbírósághoz és adóhivatalhoz tartozott, utolsó postája is itt volt.

harmadik katonai felmérés részlete, mely Lövőt 1884-ben ábrázolja, gyakorlatilag nem mutat különbséget az előző (1856-60 között készült) térképhez képest. Viszont jól kivehető rajta a tűz után újjáépített templom helye: a főutca déli házsorának közepén áll. Jelentős különbség figyelhető meg ugyanakkor a falut övező dűlőutak vonalvezetésében, sokkal inkább geometrikus jellegűnek ábrázolja ez a térkép.

Az 1895. évi helységnévtár adatai sokban megegyeznek az 1877-essel (református anyaegyház, Kopács-Apáti római katolikus és Bács-Aranyos görögkatolikus leányegyháza, nyíregyházi törvényszék, kisvárdai járásbíróság és adóhivatal, utolsó postája Kisvárdán). Új adatot jelent, hogy ekkor Lövőnek már 80 háza és 550 lakosa volt, úgy látszik ez a 20 év igencsak fejlesztően hatott a falura. Ekkor már a tiszai járáshoz tartozott, és Mándok izraelita leányegyháza is volt, és 1358 kat. hold területtel rendelkezett.

1900-ig nem változott a házak, ill. a lakosok száma. Lövőhöz közelebb is nyílt posta: Papon; távírója és vasúti állomása (ami ezidőtájt épült) pedig továbbra is Kisvárdán volt. A falu dűlő-nevei közül Bíró-fogás és Gerlát neveket említi meg ez az összeírás.

Az 1939-ben Dienes István szerkesztésében kiadott községi adattár[36] részletes statisztikai adatokat szolgáltat a faluról: „Nyirlövő. Kisközség a tiszai járásban. Területe 1368 kat. hold, amelyből szántó 1240, kert 8, szőlő 20, erdő 53 és terméketlen 47. Lakóinak száma 729 (343 férfi, 386 nő), mind magyar anyanyelvűek, akik közül 152 róm. kat., 135 gör. kat., 395 ref., 46 izr. és 1 egyéb. Lakóházainak száma 127. Ref. temploma van. Iskolái: 1 gör. kat. és 1 ref. elemi mindennapi népiskola, 1 gör. kat. és 1 ref. általános továbbképző. Lakóinak főfoglalkozása őstermelés. Birtokmegoszlása: kis- és középbirtok. Állatállománya 1935-ben: 171 szarvasmarha, 83 ló, 606 sertés és 268 juh. A község állandó piaca: Kisvárda, 10 km-re. Körorvos: Gyürén, 8 km-re. Legközelebbi közkórház és gyógyszertár: Kisvárdán. Hősi halottainak száma: 15. Vasúti állomása: Kisvárda. Utolsó posta és távirda: Pap.”

Az 1952. évi helységnévtárból kiderül, hogy Nyírlövő a második világháború után már önálló tanácsú község lett, újra a kisvárdai járáshoz tartozott, 6 km-re tőle, Kopócsapátiban volt a hozzá legközelebbi vasútállomás, viszont volt saját buszmegállója. Ekkor már működött itt fiókposta.

1967-ben még önálló tanácsú község volt Nyírlövő 819 lakossal és 200 házzal. A falu ekkor még a kisvárdai járáshoz tartozott, 9 km-re tőle, Kisvárdán volt a hozzá legközelebbi vasútállomás, a buszmegállót és a fiókpostát illetően nem változott semmi. Területe 1374 kat. hold volt, központi belterületéé 158 kat. hold.

1985-ben viszont községi közös tanács társközsége lett a falu jogállása, tanácsának a székhelye Pap volt. Területi beosztása szerint ekkor a kisvárdai városkörnyékhez tartozott. 791 hektár területtel és 794 lakossal rendelkezett, megindult a lakosságszám lassú csökkenése.
Közélete[szerkesztés]
Polgármesterei[szerkesztés]
1990–1994: Nagy Károlyné (független)[3]
1995–1998:
1998–2002: Nagy Károlyné (független)[4]
2002–2006: Nagy Károlyné (független)[5]
2006–2010: Durbák Ferenc (független)[6]
2010–2014: Durbák Ferenc (független)[7]
2014–2019: Durbák Ferenc (független)[8]
2019-től: Durbák Ferenc (független)[1]

A településen az 1994. december 11-én megtartott rendes polgármester-választás eredménytelenül zárult, mert az öt jelölt közül a választáson induló két hölgy – Nagy Károlyné, a hivatalban lévő polgármester és egyik kihívója, Dzsubák Istvánné – egyaránt 162-162 szavazatot szerzett meg a 404 érvényesen leadott szavazatból, ami által szavazategyenlőség alakult ki az első helyen.[9]
Népcsoportok[szerkesztés]

2001-ben a község lakosságának közel 100%-a magyar nemzetiségűnek vallotta magát.[10]
Nevezetességei[szerkesztés]
Három kúria állt a faluban, kettő a Lővey család egy-egy ágáé. Egyik, Leövey Jánosé a 19. század elején épült klasszicista stílusban, Leövey Istváné újabb, a harmadik pedig, amelyik Zuckermann Gusztávé, 1887ben épült.

A Műemlékek Országos Bizottsága által 1906-ban összeállított műemlékjegyzékben egyikük sem szerepelt, sem pedig a falu más épülete, pedig 1961-re már felkerült a műemlékek közé a klasszicista Leövey-kúria.
Az 1895-ben épült, mai református templom figyelemre méltó felszerelési tárgyai arra engednek következtetni, hogy már a 16. század végén gazdag református gyülekezete lehetett a falunak. Ettől eltekintve a templom építéstörténetéről kevés adatunk van. A történeti források nem szólnak afelől, hogy régebbi katolikus templom jutott volna a református gyülekezet birtokába.

A templom anyakönyvei az 1766-os évtől vannak meg, ezekben fatemplom és harangláb létezéséről olvashatunk. Ugyanennek a megerősítését bizonyítja az 1809. évi debreceni összeírás is, amelyben leírják, hogy a nyírlövői református egyháznak "fa temploma - építtetett Tek. Lövei Julianna által, a régi időktől fogva Mater Eklesiának tartozott, de kerítés és eleség /birtok/ nélkül vala. Tornya két szép haranggal megékesítve, melyeket a Tek. Lövei Familea készíttetett a híres Eperjesi harangöntővel, Georgius Wier-rel 1646-ban."

A falu 1808-ban teljesen leégett, mint már említettük. Ekkor égett le a temploma is, bár meg kell jegyeznünk, hogy a tűzvész évszáma nem teljesen bizonyos. Vagy legalábbis 1808. október 9. utáni időben lehetett a tűzvész, mivel a gyülekezet prédikátorának a jelentése még az ép templomról szól. Van azonban a vitkai református egyháznak egy körleveles protokolluma 1813. október 4-i dátummal, melyben "Tek. N. Szabolcs vármegyében helyeztetett Lövey Eklésia Tagjai Consistoriumának kérő Levelekben jelentik szerencsétlenségeket", így a tűzvész dátuma esetleg erre az időpontra tehető.

A régi templom megmaradt berendezése igen értékes: a népi faragású szószék, a festett főúri és papi padok. A templomi felszerelés legbecsesebb darabjai a két, 18. századi, ón; az 1771-es sárgaréz és az 1666-os évszámmal ellátott, részben aranyozott ezüst kenyérosztó tányérok; valamint az ezüst úrasztali kehely, és pohár 1579-es évszámmal. Két, 17. századi úrasztali terítőt is őriznek, egyik török, a másik magyar.
A falu népi építészetére a Felső-Tiszavidék tájegység jellegzetességei a jellemzőek.

Nyírlövő lakóházai is szoba+konyha+kamra (vagy hátsó kamra) elrendezésűek. A falazatot korábban karóvázas sárból, a századfordulótól vályogból építették. A konyhát boltív választja ketté, a helyiségek földpadlósak, a falakat fehérre meszelik. A szalmafedeles nyeregtető az utca felé csapott végű, az oromfalak deszkából készültek. Sajnos ennek a hagyományos építkezésnek mára szinte emléke sem maradt. A gazdasági épületek (istálló, tyúkól, disznóól) a ház mögött külön helyezkedtek. Újabban a házzal szemközt nyári konyha épül.

A népi építészet jeles emléke, műemlék jellegű épület a Kossuth utca 10. sz. alatti szoba+konyha+kamra elrendezésű, vályogfalú, hátul kontyolt, szalmatetős lakóház, mely 1890 körül épült. A konyha szabadkéményes. Korábban a szobában csonkakúpszerű búbos kemence volt, melyet később szögletes kemencével pótoltak.
Jegyzetek[szerkesztés]

↑ Ugrás ehhez:a b Nyírlövő települési választás eredményei (magyar nyelven) (html). Nemzeti Választási Iroda, 2019. október 13. (Hozzáférés: 2020. január 19.)
 Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2015. január 1. (magyar és angol nyelven). Központi Statisztikai Hivatal, 2015. szeptember 3. (Hozzáférés: 2015. szeptember 4.)
 Nyírlövő települési választás eredményei (magyar nyelven) (txt). Nemzeti Választási Iroda, 1990 (Hozzáférés: 2020. február 21.)
 Nyírlövő települési választás eredményei (magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 1998. október 18. (Hozzáférés: 2020. április 2.)
 Nyírlövő települési választás eredményei (magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 2002. október 20. (Hozzáférés: 2020. április 2.)
 Nyírlövő települési választás eredményei (magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 2006. október 1. (Hozzáférés: 2020. április 2.)
 Nyírlövő települési választás eredményei (magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 2010. október 3. (Hozzáférés: 2012. január 8.)
 Nyírlövő települési választás eredményei (magyar nyelven) (html). Nemzeti Választási Iroda, 2014. október 12. (Hozzáférés: 2020. január 19.)
 Nyírlövő települési választás eredményei (magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 1994. december 11. (Hozzáférés: 2020. január 19.)
 A 2001-es népszámlálás nemzetiségi adatsora

Források[szerkesztés]
Borovszky Samu (szerk.): Szabolcs vármegye. Magyarország vármegyéi és városai. Bp. é. n. "Apollo" Irodalmi Társaság


Gyűjtötte: Lövey-Varga Éva 

Vásárhelyi Történelmi Konferencia 2024