Keresés ebben a blogban

2020. július 24., péntek

Lövey-Varga Éva A vámos (Egy másik világ ciklus)

Lövey-Varga Éva

A vámos

(Egy másik világ ciklus)


Mondtad, jó dolgozni a határon…

Várni azt, hogy átjönnek batáron,

Kordén, kocsin, vagy repülőgépen.

Látsz sokféle népet ülni a széken.


Szép szemeidet nem lehet feledni.

Sok évtized elment, így szeretni

Nehéz, aki várt és védett:

A bűn ellen mégsem emelt mellvédet.


A papírok akkor is sorban álltak

A kapualjban hosszú sorok várnak.

Az igazolvány még mutatóban sem jó,

Hát hiába káromlás és mindenféle szép szó?


Azt mondtad, a munkát mindig

Jól elvégzed, az igazt és valóst

Keresed meg szépen kint is,

S az ország belsejében: nem csak a hajóst,


Ki osonva a vízen, néha szirént lát,

S orvosokért izen, titkon vagy talán

Éppen menekülve, gyorsan mély habokba

- Fenékig is – rejtőzve, merülve.


Holtodban, holtomban én is majd ott állok

Az út szélén, vámszedőre várok.

Lassan, csöndesen, pecséttel díszítve

Vissza-visszanézve minden krízisre.


Most itt ez a kérdés rémlik fel lassan,

Ébredő hajnaltól, mikor kel a kappan:

A pecséted jó volt? Hol az írás rajta?

Vajon középkori az a fapajta?


Hányan léptek arra a kőből épült útra?

S hányan bújnak itt el a földet túrva?

Soroljak kétséget, törvényt vagy etikát?

Gondolkodva mégis, hogy mikor ki veri át?


Szép az egyenruha, rajta fényes csillag…

Gondolod, ünnephez illik ez az illat?


Szeged, 2020. július 24.


A vers felhasználása, utánközlése vagy átdolgozása,  előadása csak a szerző engedélyével lehetséges




Feloldatlan pécsi téglákhoz - gondolatok


Béla Novotny
„Vizuális történetmesélő” · Július 20., 23:43


Eddig még feloldatlan pécsi téglák. II.

Csáthi Kürthy Zoltán Péter A kaptáros téglák az adott település takarékpénztárainak a téglája, több városban megtalálható a régi épületek tetején a kaptár, mint jelkép a gyűjtögetést szimbolizálva. Szóval lehetne Pécs Város téglája is akár.


Pécs Győr Németh András Csáthi Kürthy Zoltán Péter Eddig ezt tartottuk a legesélyesebbnek...Pécs Város. Mivel ismerünk legalább 3 féle falazótéglát és 3 féle padlásburkolót ezzel a két betűvel, és mindegyik Pécshez kötődik, máshol nem bukkantak fel, valamint korban -a forma, …Tovább


Csáthi Kürthy Zoltán Péter akkor még kutatni kell, de miért ne lehetne a többi PV is a város téglája?


Régész a Pácban - Munkakeresés Archeologist in the lurch Seeking jobs Akkor mindent azon a néven gyártottak volna.. Ez a legnagyobb butaság, amit halottam eddig, hogy Pécs Város téglája


Régész a Pácban - Munkakeresés Archeologist in the lurch Seeking jobs Ez oltári nevetséges így.. és melyik korban hoztak létre takarékpénztárt és hányat gyártatottak le? Hol vannak? Hány ezer darabot gyűjtött össze a sok épületből és téglából akkor?
Szerkesztés vagy törlés


Pécs Győr Németh András Régész a Pácban - Munkakeresés Archeologist in the lurch Seeking jobs A butaság talán csak az, ha nem osztjuk meg gondolatainkat, ötleteinket. Meg az, amiről bizonyítjuk, hogy az. Az viszont nem bizonyítás, hogy “nem hallottam róla”...A kétbetűs téglaj…Tovább



Pécs Győr Németh András Régész a Pácban - Munkakeresés Archeologist in the lurch Seeking jobs A hányat gyártottak le? Nem tudjuk. A hol vannak? kérdést nem értem. Mi hol van?A hány ezer darabot... kérdést szintén nem értem, nem ezerszámra gyűjt a legtöbb gyűjtő...


Régész a Pácban - Munkakeresés Archeologist in the lurch Seeking jobs Akkor minden házban megtalálná, nem egy adott épületben...és nem csak pár darabot, hanem tonna számra! De, köszönöm a tanácsot, sem restaurátorival, sem vegyészként, sem környezetvédelmisként, sem régészként nem tudom elfogadni. Ezért volt és van ennyi hiba a kutatásokban. A többit amivel meg nem fogadom el, inkább nem illendő ide írni... Hány ezer darabot talált a városban belőle?
Szerkesztés vagy törlés


Régész a Pácban - Munkakeresés Archeologist in the lurch Seeking jobs Pécs Győr Németh András Pontosan erről van, szó, tehát kilőve a feltételezése mind.. Nem város méretben gyártották! Viszont ha helyrajzi számokat leír, akkor esetleg lehet lépni... Ez tény, csak akkor lehet haladni, ha látjuk az ötleteket.. viszont azért kicsit reálisan kellene.. Én pl ezekkel a korszakokkal csak saját családfakutatás révén foglalkoztam, de biztosan állítom, hogy az alapján is mások a helyzetek... és nem véletlenül. Akkor ezer számra kerülne elő minden, ha a maga állításai, vagy hasonlók... utána pedig bosszankodok, hogy a családfákat kihaltnak veszik, összecserélik a gyerekeket, meg a származás vonalakat, és törökből lesz szlovák, magyarból román, stb.. CSak ezért mondtam.. kétségtelen, ötletelni kell, csak reálisan kellene. Város tégla soha nem lesz abból, amiből 4 db van! Akkor nem városnak gyártották, és nem azt jelöli a rövidítés.. különben lenne, és újrafelhasználásban is, mert akkor bárki használhatta volna!
Szerkesztés vagy törlés



Pécs Győr Németh András

Új publikációs felület - Helytörténet kutatás: Tiszaszentmárton kutatások

Új publikációs felület - Helytörténet kutatás: Tiszaszentmárton kutatások

A fentiek értelmében a régi gyerekkori kutatásokat, a tőlem ellopott anyagokat is igyekszem valahogy rendszerbe rendezni, a megtalált hibákkal együttesen. 

A korábbi kutatási felületek helyreállítására aligha van már mód. Éppen ezért inkább egy nyilvános Facebookos felületet hoztam létre, amelyet Google Blogspot oldallal kezdtem. 

A két oldal elérhetősége:





A továbbiakban a válogatások és az anyagok ezeken az oldalakon kerülnek publikálásra, valamint a megjelenő E-book kiadványok is jelezve lesznek. 

A továbbiakban az Archivált Világ - Archived World és a Tollforgató Online Lapcsoport oldalimon is találhatnak kiegészítő információkat, valamint azok blogjain. 

Fel kell azonban hívnom a figyelmet, hogy nem minden Tollforgató oldal az enyém, egyesek önkényesen kisajátították a felszólítások ellenére is a nevet, jogosulatlanul használják céges névként, valamint személyi oldalként, saját írásaik terjesztésére.  


2020. július 18., szombat

FELHÍVÁS A KÉTHOLLÓS KÖNYVESBOLT ÉS SÁROSI ZOLTÁN VISSZAÉLÉSEI MIATT

A Kéthollós Könyvesbolt felszámolását kérem a mai napon, lopott információk és hazugság terjesztése miatt, a közönség félrevezetése és régészeti, történelmi információk hamisítása miatt, és Sárosi Zoltán kezeltetését. Amennyiben valakinek még valami ellen kifogása van, nyugodtan jelezze! Szívesen nyilvánossá teszek minden információt, kiadott formában is! Mellesleg a honlapon nincsenek cégadatok az előírások szerint, és más adatok sem, a törvény a hamisítást és a pénzlopást meg nem engedi!

2020. július 15., szerda

Nemesvita történetéhez - a Vitai név eredetéhez - Lövey-Varga Éva gyűjtés

Gyűjtötte: Lövey-Varga Éva

A Vitai név származását és az erdetet sok kutató köti Nemesvitához... Nagymamám ágán talán érdemes kicsit körülnézni a történetekben és erdetkutatásokban is.

https://nemesvita.hu/nemesvita-tortenete/




https://nemesvita.hu/nemesvita-tortenete/


Idézem a szöveget a honlapról, mert gyakran az eredetik is eltűnnek, hiába hivatkozza le az ember:


"
Nemesvita története



Nemesvita története, Templom


Nemesvita a 13. század elején a Tornai nembeli Tiba birtokában volt. A település régi zalai egyházas hely volt. Egymással versengő kisnemesi családok lakták. A lakosság demográfiai csúcsa 1890 körül mutatkozik, azóta több mint kétharmadával csökkent az itt élők száma. Jellegzetesek a településen a népi építészet parasztbarokk jegyeit magukon viselő kisnemesi kúriái.

Vita a tatárdúlás (1241) előtt a völgyön kívül is terjeszkedett, egészen a törekpusztai határig. A település földesura után nevezték Töreknek, a XIII. század végén ott is épül templom, ezért a puszta másik neve még 1514-ben is Egyházastörek.





Vita legfőbb jövedelemforrása kezdettől fogva a szőlőtermesztés – borkészítés volt. Szőlőit egy adás-vétel kapcsán már 1216-ban oklevél említi. A tatárok elvonulása után a falu elhelyezkedésére nézve bizonyos, hogy lakói egy része a síkon maradt, mások felköltöztek a szurdokba – vagy elhagyott régi házaikba vagy az új, védhetőbb helyekre. Érdekes, hogy Vita 1080 után 1209-ben is oklevélben szerepel, míg a szomszéd Törek csak 1260-ban egy birtokperben, majd 1262-ben annak kapcsán, hogy lakói a tatárok elől más vidékre menekültek. A falu ősiségének legfőbb bizonyítéka az eredetileg román stílusú templom, ami jóval a tatárjárás előtt épült. Alatta és körülötte település kellett legyen, tehát Vita mai helye legkésőbb a templomépítést megelőző évtizedekre, a XII. század elejére, közepére datálható.

Egy kutató, Petneházyné Mály Bice szerint a vitai templomot a Templomos Lovagrend emelte, feltehetően az 1100-as évek végén. A templom a keletkezéséről szinte mesél: vagyis Árpád-kori eredetéről és a templomosok építészetéről. Bár Kurbély György püspök szerint régi parókiáját a ciszterciták emelték, mintegy 600 évvel ezelőtt. E tényállítás azon alapul, hogy a kutató felfedezte a stílusukra jellemző egyenes záródású szentélyt, nem gondolva a megoldást korábban alkalmazó templomosokra és johannitákra. E megfogalmazás azonban lehet szándékos ferdítés, hiszen a templomosok emlékét 1816-ban mély hallgatásba fullasztották.

Vita a templomosok betelepülésekor virágzó falu lehetett. Nem kevés lovag érkezhetett ide, ha 1333-ban pápai tized fejében már 30 „széles dénárral” adóztak. A vitai templom magaslatra épült, de nem a csúcsra, ahogy az a Rendnél szokásos volt. A Templomosok 1203 előtt emelték a templomot, úgy ahogy a felette kőfallal övezett lovagházat (a mai plébánia helyén). A templom északkeleti tájolású, Szent István tiszteletére szentelték, mert mind a templomosok, mind a johanniták – ha nem Jézus életével összefüggően -, akkor magyar szent nevére keresztelték templomaikat.





Az épület egyhajós, a szentély egyenes záródású, mennyezete cseh boltozatú. A hajó a toronyhoz lett csatolva, mely megoldást faluhelyen kizárólag a templomosok alkalmazták a XII. században. A vitai templom kezdettől fogva karzattal is rendelkezik, mert a templomosok a néptől elkülönülten imádkoztak. A hajó és a szentély szélessége megegyezik, ami a kora gótikára vall., ugyanis a templomosok, sorsukat nem sejtve, mindenkor a jövőért munkálkodtak. A szentély egyenes záródása – mint említve volt – ugyancsak az egyházi lovagrendekre jellemző. A fal síkjából csak a pillérek ugranak ki, melyekben a mennyezet hevederei futnak. Érdekes, hogy a hajó második, kisebb hevedere után a szentély íve következik, mintha a szentélynek kettős diadalíve volna. Maga az apszis a hajó padlószintjénél mindenkor egy lépcsővel magasabban van, itt is így volt, míg át nem alakították. A szentélyből nyílik a sekrestye. Régen innen lehetett a vastag pillérkötegen át a falva vágott lépcsőn feljutni a szószékre, melyet elbontottak.

A templom bejáratával szemben az ajtó fölött látható az építtető lovag címere: Rózsa alakú keretbe foglalt csúcsos pajzsban haránt úgynevezett címergerendával elválasztva két medve, vagy vadkanfő. A címer fölött szembeötlő a torony két eredeti későromán, illetve kora-gótikus tölcsérablaka. Szinte kiáltanak a XII. század végi stílusjegyek, bár az ablakok mérete az akkoriban épült hazaiakénál nagyobb, jóval nagyobb a templom is.

A templom védőszentjeinek neve (szent András és Benedek) csak 1725 óta ismert. Szentté avatásukra Gellértet megelőzve 1083-ban került sor. Az 1778-as átépítés után Szent István nevére szentelték fel.

Mivel Vita nem (teljesen) pusztult el a török időkben, a templom is ép maradhatott. Erre utal, hogy 1748-tól pár évig a környező települések Vita filiái (leányegyházai) s Vita az egyetlen, melynek működő plébániája van. A mai plébánia épület volt a lovagház. Fekvése, tájolása egyértelműen a templomosokra vall. A templomnál magasabban helyezkedik el, s a szurdokra és a templom épültére néz. Földszintes volt, erős kőfallal körülvéve, melynek ma már csak egy kis darabja ál. Az eredeti lovagház L. alakú lehetett. Kútja, illetve ciszternája ma is megvan.

A ház mögött állt a méretes istálló, melyre szükség is volt, mert minden lovag három emberrel, ugyanannyi lóval rendelkezett, s a csatlósoknak is volt lovuk. Az istállófal azért ép részben ma is, mert a köveket hideg-oltású mésszel kötötték meg, ami nem porlik és nem reped, így a nép az idők során nem igen tudta elhordani. Ezért állnak Európa szerte és a szentföldön a templomosok 800 éves várai és rendházai, melyeken alig fogott az időt. Itt Vitán is kevesen tartózkodhattak, állandóan úton lévén, egyházi vagy királyi küldetésben. A Rend nem csak a keresztes hadjáratok leghatékonyabb alakulata volt, tagjait a királyok és fejedelmek belviszályaikba és nyelvtudásuk miatt diplomáciai alkuikba is bevonták. Ahol megtelepedtek, helytálltak, így Magyarországon is, ezért jutalmazták őket az árpád-háziak bőségesen, s ezért nem engedték a Kárpát medencében a Jeruzsálemi Templomos Lovagrendet szétverni.

A XIII. század közepén a vitaiak és a törekiek határaik miatt perbe keveredtek, ami azt jelenti, hogy a tatárjárás idején a két község önálló volt. 1260-ban végül a két település a birtokvitában egyezségre jutott. Ebben szerepet játszhatott a tatárdúlás keserves emléke, valamint feltehetően az is, hogy a vitaiak az országút mellől a szurdokba költöztek. A dúlást mindkét falu súlyosan megszenvedte. 1262-ben vitáról ismét okleveles említések történnek, hol villaként – falu, hol földként – terra, jegyezve, majd jó időre eltűnik a forrásokból, vagy megsemmisülnek a települést említő iratok.

Legközelebbi írásos emlék Vitáról 1333-ra datálódik, amikor papja, Pál révén, aki abban az évben pápai tizedként 35, a következőben 30 széles dénárt fizetett. Ismeretes az is, hogy a tapolcai medence települései között Vita akkoriban a második adófizető volt, tehát igencsak jómódú lehetett. Vezető szerepére utal, hogy Györktől a Lesencékig (Tomajig) és Vállusig a falvak a vitai plébánia fennhatósága alá tartoztak, ami minden bizonnyal az ide települt templomos lovagoknak köszönhető."




A kép forrása: https://nemesvita.hu/nemesvita-tortenete/





Vásárhelyi Történelmi Konferencia 2024